Рейтинг політичних партій, Соціологічна група “Рейтинг”, 15–26 березня 2012

Соціологічна група "Рейтинг", Логотип З 15 по 26 березня Соціологічна група “Рейтинг” проводила дослідження щодо поточних електоральних уподобань українських виборців, зокрема щодо майбутніх виборів до Верховної Ради України.

Згідно результатів цього дослідження, якби вибори до парламенту відбувались у зазначений період, голоси розподілились би таким чином:

Партія Рейтинг* Перерахунок**
Партія регіонів 16,5 21,3
Батьківщина 16,3 20,9
Фронт змін 7,7 9,9
КПУ 5,7 7,4
УДАР 5,8 7,2
Свобода 3,3 4,3
Громадянська позиція 2,1 2,7
Народна партія 1,1 1,5
Європейська партія 0,8 1,1
УСДП 0,7 0,9
Наша Україна 0,7 0,9
ПСПУ 0,7 0,7
СПУ 0,4 0,5
Радикальна партія 0,3 0,4
УНП 0,3 0,3
Інша партія 1,9 2,3
Не братиму участі у виборах 17,7
Важко відповісти 18,3 17,7

* Серед усіх опитаних
** Серед тих, хто має намір взяти участь у виборах

Вибірка опиту 2000 респондентів. Заявлена похибка не більше 2,2%.

Джерело даних: Рейтинги партій на виборах Верховної Ради: березень 2012

Коментар

Найперше, що має зазначити автор, беручися до коментування цих даних, це уже неодноразово згадувана обставина залежности Соціологічної групи “Рейтинг” від партії Батьківщина. Звичайно, це лише приватна думка автора, але ця думка далебі достатньо обґрунтована:

  1. Рейтинги за лютий і одна інтрига
  2. Рейтинг політичних партій, Соціологічна група “Рейтинг”, 10–24 лютого 2012 підрозділ “Важливе застереження”
  3. Рейтинг політичних партій, КМІС, 10-19 лютого 2012
  4. Як перекручують результати соціологічних досліджень. Частина 2

Отже, цю обставину слід враховувати й оцінювати наведені результати відповідно.

Друге застереження, яке слід зробити, полягає в непорівнюваности даних цього рейтингу з попереднім рейтингом СГР від лютого 2012 року. Адже завжди цікаво дізнатися, як змінилися рейтинги партій порівняно з попереднім заміром, а робити таке порівняння напряму складно, оскільки в цьому опиті відсутня альтернатива “Не підтримаю жодну”, яка минулого разу набирала 9,5%.

Утім, усе ж таки, попри строго кажучи непорівнюваність самих рейтингів, попередні результати СГР містять перерахунок, який враховує можливий перерозподіл голосів у разі зникнення альтернативи “Не підтримаю жодну”, і тому дає можливість з певними застереженнями порівняти ці результати з попередніми.

А таке порівняння, в свою чергу, дозволить зробити досить цікаві спостереження щодо перерозподілу голосів виборців внаслідок примітних змін політичного ландшафту, а саме самознищення Тігіпка й імовірного злиття “Батьківщини” й Фронту змін. І це третя обставина, на яку слід звернути увагу.

Перерозподіл голосів виборців

Що стосується влиття Сильної України Тігіпка в Партію регіонів, то наслідки цієї події доволі очевидні: залишковий електорат Сильної України (2,3% в лютому) майже повністю влився в електорат Партії регіонів. Це й не дивно, адже розмови про таке злиття точилися тривалий час, і ті, кого не влаштовував такий перебіг подій, мали можливість заздалегідь змінити свою позицію; тих же, хто й лютому залишався прибічником Тігіпко, мабуть улаштовував варіянт злиття – і тому вони були вже готові голосувати за Партію регіонів.

Перетік же голосів від Фронту змін Яценюка (про яке ще допіру велися розмови на момент проведення березневого опитування), наскільки автор може судити, має примхливіший характер.

Загалом, уже самі навіть розмови про злиття (чи таки влиття?) Фронту змін і “Батьківщини” призвели до втрати Фронтом змін близько 2% прихильників, які розподілилися приблизно порівну між “Громадянською позицією”, Ударом, “Батьківщиною” і “Важко відповісти”. Втім це дуже неточні, великою мірою спекулятивні висновки.

Що ж можна сказати напевно, це те, що злившись, “Батьківщина” і Фронт змін наберуть менше голосів, ніж вони набрали б, якби йшли окремо. Тому ймовірно, що таке об’єднання є помилкою. Але поживемо – побачимо.

Доречні дописи:

  1. Рейтинг політичних партій, КМІС, 10-19 лютого 2012
  2. Рейтинг політичних партій, Соціологічна група “Рейтинг”, 10–24 лютого 2012
  3. Соціологічна група “Рейтинг”: результати опитування 5–14 травня 2012 року

2 коментарів до Рейтинг політичних партій, Соціологічна група “Рейтинг”, 15–26 березня 2012

Відповісти

  

  

  

Можна вживати такі мітки HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Сповіщення

Сповіщення на пошту:

Надається FeedBurner

Архіви