Газ Україні пропонують Норвегія, Румунія й Ірак

Горить газ на гозовій плиті Тим часом влада лише вдає спроби вилізти з енергетичного зашморгу Росії.

Згадаймо, як ще три роки тому Олег Тягнибок постійно наполягав, що спосіб здолати енергетичну залежність України від Росії – є. Для цього треба замінювати російський газ на газ із Норвегії й країн Перської затоки. Утілюючи в життя зокрема проект “Карбамід в обмін на скраплений газ”, який допускає постачання в Україну скрапленого газу з країн Перської затоки і Північної Африки в обмін на карбамід, виготовлений Одеським припортовим заводом. Цей цілком життєвий проект, наполягав лідер «Свободи», може на 30% знизити енергозалежність України від Росії, яка на сьогодні сягає 80%.

І ось нині питання альтернативи російському газові, яке уже роками порушують націоналісти, – постало гостро як ніколи. Переговори чинного уряду з північним сусідом щодо здешевлення російського газу все ніяк не дають результатів, тож верховні «державні мужі» раптом заговорили про… альтернативу.

Намір шукати газ в одній з країн Европи прем’єр-міністр Микола Азаров навіть анонсував на своїй сторінці у «Facebook»…

Голубий протигаз Пропозиції не забарилися. Країни – газові конкуренти Росії, зокрема Норвегія, Румунія, Ірак – навперебій почали пропонувати Україні, яка буквально задихається від російської газової кабали – свій дешевший газ.

Найбільш конструктивна пропозиція – від Норвегії. Експерт Міністерства нафти і енергетики цієї країни Інгмар Сундстрем повідомив, що Норвегія офіційно розглядає можливість безперебійного постачання Україні свого газу. За його словами, наразі у так званих «енергозапасниках» його країни є сотні тисяч кубометрів блакитного палива, використовувати яке українська сторона зможе цілодобово.

“Якщо наші потенційні партнери з України звернуться по безпосередню допомогу, ми, безумовно, таку допомогу надамо. Експортні ціни на газ, що транспортується з Норвегії, для Києва будуть розраховувати за максимально пільговими умовами”, – зазначив Сундстрем.

Єдиною проблемою в такому разі може стати відсутність ліній прямого “норвезько-українського газопроводу” і відносно високі витрати на довезення енергоносіїв морським і наземним транспортом, додав фахівець. Тим часом експерти кажуть, що Норвегія сьогодні продає газ по 260 доларів за тисячу кубометрів. У той час, як ціна російського газу для України, яка, відомо, повсякчас росте згідно з закладеною у неї формулою, перейшла позначку 500 доларів за тисячу кубометрів.

Пропонує свою нафту й Ірак. Зокрема посол Іраку в Україні Шорш Халід Саїд повідомив, що Україна може укласти контракт на постачання великих партій іракської нафти і газу, проте немає відповідного звернення від українського уряду. “Україна може отримати контракт на постачання великих партій іракської нафти і газу (зараз ми активно розробляємо наші газові родовища), але посольство не одержувало поки таких звернень від українського уряду”, – сказав він.

При цьому дипломат додав, що невеликі обсяги нафтопродуктів завозять танкерами приватні українські компанії. Шорш Халід Саїд підкреслив, що в Україні є великі компанії, що мають чималий досвід у нафтогазовій галузі. “Якщо вони хочуть працювати в Іраку, то на загальних підставах можуть брати участь в тендерах”, – зазначив він.

Часткову альтернативу російському газові в Україні запропонувала й Румунія. Зокрема в інтерв’ю “ГолосUA” громадський радник проектів національних компаній “Ромгаз” і “Трансгаз” Еманоіл Епуряну підкреслив, що нині румунська сторона має для цього необхідну сировинну й технічну базу.

“В Румунії достатньо запасів власного газу, аби продавати його сусідам, – сказав зокрема Епуряну. – Якщо надійде офіційне розпорядження від влади, паливо одразу ж буде спрямоване в Україну за “реверсною схемою”. Співрозмовник агентства не уточнив, чи зверталися з відповідним запитом до румунського відомства представники Міністерства палива та енергетики України.

З “Програми захисту українців

Розділ ІІ. Народне господарство.

Економічна незалежність та соціальна справедливість
1. Ухвалити державну програму енергетичної незалежності України за принципом: зменшення споживання, збільшення видобутку, диверсифікація джерел.
2. Диверсифікувати джерела постачання енергоносіїв: не більше ніж 30% від одного експортера (наприклад, проект «Карбамід в обмін на скраплений газ»). Ліквідувати монополію іноземних енергетичних компаній на українському ринку.

У відповідь на всі ці пропозиції Київ – попросту відмовчується. Зрештою, усе свідчить про те, що влада України лишень імітує бажання позбутися газової залежності від Росії, а Кабмін лишень на словах шукає альтернативу російському газу. Анонсоване ж підписання на економічному форумі в Давосі домовленостей Азербайджану й України про постачання зрідженого газу і будівництво терміналу для його прийому зірвалося фактично через відсутність у Києва довгострокової стратегії співробітництва з Баку.

Ще рік тому сторони підписали меморандум про наміри Баку брати участь у будівництві LNG-терміналу в Україну. Однак українська влада пригальмувала реалізацію цього національного проекту. Своєю чергою експерти відзначають, що зволікання може призвести до переорієнтації Баку на проекти з іншими країнами чорноморського басейну. Не вельми просуваються й анонсовані чинною владою домовленості про постачання газу з Туреччини, яка, відомо, закуповує газ в Росії та на Близькому Сході.

Тим часом зашморг російського газу для України не тільки у його високій ціні, але й у непотрібних Україні обсягах, які нас змушують купувати. Коли на початку року глава Міненерго Юрій Бойко заявив, що Україна з 2012 року вдвічі скоротить закупівлю російського газу – до 27 млрд. кубометрів на рік, “Газпром” зустрів це повідомлення обуренням і нагадав Україні про штрафні санкції, передбачені чинним контрактом. Україна терміново почала купувати більше…

Олеся Білик; з газета “Свобода” №134

Доречні дописи:

  1. Звернення Київської міської організації ВО "Свобода"
  2. Неймовірне дурепство Тимошенко як призвідник помаранчевої трагікомедії
  3. Потрібний розвиток; маємо — деґенератство

Відповісти

  

  

  

Можна вживати такі мітки HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Сповіщення

Сповіщення на пошту:

Надається FeedBurner

Архіви