Як перекручують результати соціологічних досліджень. Частина 3

Нарешті переходимо до третьої – найстрашнішої – частини нашої розвідки про те, як інтернет-видання перекручують результати опитів.

Найстрашнішої далебі (я вас попереджав), бо якщо в першій частині йшлося про порівняно дрібні неподобства, якто “соціологи у вакуумі” й “округлянство”, то в другій частині розглядалися вже набагато серйозніші вади – потрійне шахрайство та ще й доповнене кількома дрібними ґанджами, а от тепер треба розглянути парочку дописів від “Української правди”, які становлять собою таку суміш удаваного невігластва й свідомого ошуканства, відвертої упереджености, а ще пересмикувань, промовчувань, що ганебний сам по собі допис Цензор.нет (розгляданий у другій частині) видається не таким уже й поганим, порівняно з бридотою від “Української правди”.

Висловлюючись образно, якщо від допису “Вголос” (розглядався в першій частині) недобре відгонило, то від допису Цензор.нет уже таки тхнуло, а от від “Української правди” відверто смердить, бо дописи цієї останньої – це навіть не просто соціологічний фільм жахів, це фільм жахів, що знімається на гімновідстійнику. Можете собі таке уявити? Оце стиль “Української правди”.

Соціологічний фільм жахів №1

Ідеться про такий собі дописочок Рейтинг Тимошенко зростає, а Януковича і Тягнибока – падає. Тут, у заголовку згаданого допису, неправдою є все. Тобто, як деколи пишуть журналісти, що намагаються уникнути відповідальности за свої слова: будь-який збіг із реальними обставинами – випадковий.

Адже як невдовзі з’ясовується:

Єдиними партіями, рейтинг яких знизився за останній рік, стали провладні Партія регіонів, “Сильна Україна” та опозиційна “Свобода”.

ідеться в тому дописі не про рейтинги політиків, а про рейтинги партій. Але це – дріб’язок. (Помітимо втім, що до списку партій, рейтинг яких “знизився” додалася “Сильна Україна”.)

Гаразд, погляньмо як то “зменшився” рейтинг Свободи: в лютому 2011 він становив 3,1, а лютому 2012 – 3,4. Тобто, виходить, рейтинг зріс. У таких випадках кажуть, у якого ж сірка позичила очі “Українська правда”?

Те ж таки стосується й рейтингу “Сильної України”: в лютому 2011 він становить 3,3, а в лютому 2012 – 3,6. І це також “Українська правда” називає “зменшився”. Брехня відверта – просто в очі читачеві плює своєю брехнею “Українська правда”. Не дарма, мабуть, має комуно-фашистську назву.

А чим же прикриває свою брехню? А тим, що висмикує вигідні їй дані й замовчує невигідні. Так, у цьому випадку про значіння рейтингу “Українська правда” мовчить, а використовує натомість перераховані значіння, потім перекручує й виходить отаке казна-що:

Партія “Сильна Україна” за рік втратила 0,5% виборців. Так, з  6,3%, які партія мала у лютому 2011 року, вона отримала 5,8%  симпатій.

Всеукраїнське об’єднання “Свобода” ще рік тому маючи 5,9%, тепер отримало 5,5%.

Не кажучи вже про те, наведені “Українською правдою” зміни в перерахунках не є значущими (а, отже, це видання цілком імовірно видає випадкові коливання за якісь зміни, що сталися в політичній дійсности), це видання ще й уводить читача в оману за рахунок довільного вибору результатів для порівнювання.

Адже якби для порівнювання були використані результати не лютневого, а листопадового опиту того ж таки КМІС – який іще й набагато ближче в часі, – то вийшло би, що рейтинг Свободи зростає – від 2,3 у листопаді 2011 до 3,4 у лютому 2012. Зростає й перерахунок: від 4,4 до 5,5%!

Так само зріс би рейтинг і Партії регіонів: від 12,5 у листопаді 2011 до 16,5 в лютому 2012. І перерахунок також зріс би. (Можете перевірити.)

Але “Українській правді”, мабуть, кортить видати “сенсацію”: Тимошенко – цяця й усе в неї “зростає”, а регіони – кака і в них усе “падає”, і ще втулити під ті регіони таку ненависну комуно-фашистській “Українскій правді” Свободу, мовляв, то також – кака – і також “падає”. А то, що набрехати для цього потрібно де можна й де не можна – то для “Української правди” вже, мабуть, “нормально”: мовляв, “нє прадаш – нє на*бєш”.

Отже, це бридкий приклад не просто несумлінного використання даних соціологічних досліджень, а відверте пересмикування, маніпуляція даними з метою увести читача в оману. Причому шахрайства, до яких вдається “Українська правда”, подеколи просто межують із ідіотизмом:

Рейтинг партії  “Фронт змін” за рік зріс з 12,4% до 12,6%.

Сміх і гріх! Перерахунок рейтингу Фронту змін, який змінився “аж” на цілих 0,2%, “Українська правда” тлумачить як “зріст” при тому, що така відмінність є “глибоко” незначущою – тобто, то найімовірніше проста випадковість. Хоча про те, що така тямка як “статистична значущість” існує, “Українська правда” знає (як ми побачимо далі), але тут їй, мабуть, невигідно те знання виявляти, тому тут вона про значущість змін “забуває”.

А от “рейтинг” КПУ по “Українській правді” дуже начебто сильно зростає:

Комуністична партія України за даними опитування з 6,3% у лютому 2011 отримує 9% у лютому 2012 року.

Тут зміна, безумовно, значуща. Тільки от якщо порівняти з листопадом, а не з лютим, то вийде, що “зріст” той зі зворотнім знаком: 9,6 у листопаді 2011 проти 9,0 у лютому. Змінить знак тоді й “приріст” УДАРу – але це якщо більш-менш сумлінно порівнювати, а не перекручувати догори ногами раз у раз як то коїть “Українська правда”.

На додачу до всього “Українська правда” заявляє:

Статистична похибка вибірки не перевищує 1,6%.

Звичайно ж, не перевищує. Тільки це стосується даних самого рейтингу (значіння якого “Українська правда” не використовує), а не його перерахунку (який вона використовує натомість), бо величини перерахованого рейтингу мають аби не удвічі гіршу похибку, отже, “Українська правда” дурить читача ще й тут.

Так це те, що стосується сказаного “Українською правдою”, а ще й те, що не сказане. А несказаним є надзвичайно суттєва обставина, без якої просто неможливо – бо це просто ошуканство в противному разі – аналізувати дані дослідження КМІС.

А саме, не сказано про те, що в дослідженні КМІС від 10-19 лютого, на яке покликається “Українська правда”, не було альтернативи “Проти всіх”, але в попередніх дослідженнях така альтернатива була присутня, й набирала вона 18,0% у листопаді (й 17,6% у лютому) 2011 року – найбільше серед усіх альтернатив! І порівнювати ці дані, не зазначивши такої важливої обставини, вже саме по собі шахрайство, не згадуючи вже про все инше.

Але це “Українська правда”, це комунізм: комуніст не може не брехати.

Що найбридкіше, всю цю мерзоту, весь цей сморід розносять Інтернетом ціла купа неперебірливих видань, виданнячок і просто стічних канав. От наприклад і “Експрес online” не погребував, передрукував цей сморід – тільки-но заголовок підправив: У “Свободи” падає рейтинг — дослідження.

Отже, фільм жахів, що знімається на гімновідстійнику, або “Українська правда”.

(Далі, на жаль, ще буде.)

Доречні дописи:

  1. Як перекручують результати соціологічних досліджень. Частина 2
  2. Як перекручують результати соціологічних досліджень
  3. Рейтинг політичних партій, КМІС, 10-19 лютого 2012

1 коментар до Як перекручують результати соціологічних досліджень. Частина 3

Відповісти

  

  

  

Можна вживати такі мітки HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Сповіщення

Сповіщення на пошту:

Надається FeedBurner

Архіви