Рейтинг партій, Research&Branding Group, 3–13 серпня 2012

Логотип Research&Branding Group16 серпня 2012 на сайті RBG з’явилася новина Електоральні вподобання українців напередодні парламентських виборів-2012, в якій описуються результати дослідження, що ця установа виконувала впродовж 3-13 серпня 2012 року. Якість результатів цієї фірми загалом невисока, до того ж добре відомою є залежність RBG від Партії регіонів, та все таки цікаво подивитися, яким на думку RBG є поточний рейтинг політичних партій України, тим паче що востаннє такий рейтинг RBG публікувало більше як три місяці тому. Отже, згідно RBG, на початок серпня рейтинг партій був таким:

Термін 3-13.08 25.04-10.05 27.07-9.08
Партія Усі* Активні** Рейтинг1* Рейтинг2*
Партія регіонів 20,2 25,5 18 19,0
Батьківщина 18,6 24,6 (20) 19,6
УДАР 9,9 12,5 9 9,5
КПУ 8,3 10,4 5 7,5
Україна – вперед! 4,0 4,9 ? 3,5
Свобода 3,8 4,6 3 3,2
Инша 2,3 2,5 8 (3,5)
НБУ 15,4 - 20 15,7
НВ 17,5 15,0 17 18,6

* “% до опитаних” ** “% від тих, хто точно чи скоріше за все прийме участь у виборах” Опитано 3117 респондентів. Заявлена похибка – 2,0%. У стовпчику “Рейтинг1” наведені для порівняння дані рейтингу RBG від 25-10.05. У стовпчику “Рейтинг2” наведені для порівняння дані рейтингу зі спільного дослідження GfK Ukraine, СГР, ЦР і “Соціс” (автор планує оглянути це дослідження зразу після цього допису). Значіння в дужках, що наведені в таблиці, – обчислені. Дивіться також пояснення щодо подання таких результатів. Також у Презентації (у pdf форматі; доступна за покликом під новиною, що згадана на початку цього допису) наводяться результати обробки відповідей на ще декілька, доволі безтолкових, на авторову думку, питань:

  • “задоволеність українців життям, яке вони ведуть” динаміка й “в розрізі по регіонах” (тих таки підлих “регіонах”, на які агітатори ПР поділили Україну на три сорти ще в 2004 році – це такий “стиль” RBG); “оцінки мешканцями України економічного стану країни”, динаміка; “оцінка мешканцями України економічного стану країни”, динаміка
  • “готовність прийняти участь у виборах ВР України” (правильно, звичайно, казати “брати участь” – але це такий “стиль” RBG)
  • “Які партії мають найбільші шанси на перемогу на парламентських виборах”, “З якими з видів політичної реклами і агітації ви стикались найчастіше останнім часом”

Коментар

Перед тим, як перейти власне до порівняння цього рейтингу з двома попередніми, результати яких також наведені в таблиці, слід звернути увагу на кілька моментів, що в противному разі можуть лишитися непоміченими. По-перше, для розміру вибірки, яку заявляє RBG – 3117 респондентів – похибка мала би бути 1,76% або, округлюючи, 1,8%. RBG ж чомусь заявляє, що “очікувана середня похибка вибірки складає +-2%”, тобто, завищує ту похибку. По-друге, в червні й липні дослідження RBG виконувались, але висліди по них не публікувались. (Це можна виснувати з графіків динамік відповідей на ті безтолкові питання, про які згадано раніш – можливо, це єдина користь із тих даних.) Можна припустити, що це не випадковість: мабуть дані, що отримувала RBG за ті місяці, були невигідними для ПР. Імовірно, вона просто мала менший рейтинг за Батьківщину й саме тому, ті дані не публікувались. Тепер можна перейти до порівняння цього рейтингу з попереднім рейтингом RBG.

Порівняння рейтингів RBG

Слід відзначити, що цього разу RBG не вдавався до “округлянства” – на цей раз дані наведені з десятими долями відсотку, як і має бути. (Можливо тому, що цього разу при округленні Батьківщинівських 18,6% вийшло б 19%, а для Свободівських 3,8% вийшло після округлення 4%, а цього RBG, мабуть що, не хотіла… От-то бридота! але що ж – яке їхало (Партія регіонів), таке здибало (RBG). Тому й такий “стиль” у RBG). Але от дані минулого рейтингу округлені, що таки дещо заважає в порівнянні. Втім, загалом картина досить виразна й може бути описана одним реченням: зростають усі окрім Батьківщини. Найбільше, звичайно, виросла КПУ. Також принаймні значущим є збільшення рейтингу ПР. Також дещо більшають рейтинги УДАРу й Свободи. І тільки одна Батьківщина меншає – і це після приєднання ГП Гриценка! Звичайно, можна застерегти, що травневий рейтинг Батьківщини по RBG дуже неточний – тоді той рейтинг замірявся окремо для Батьківщини й для Фронту змін, хоча про їхнє злиття вже було заявлено. І, звичайно, ясна річ, що RBG зацікавлена насамперед у заниженні саме рейтингу Батьківщини – адже тут, окрім усього иншого, боротьба точиться саме за перше місце в рейтингу – в кого перше місце, на боці того стадний інстинкт (без лапок – це не фігуральний вислів). Та все ж таки сказати, що рейтинг від RBG є якимось грубо викривленим, явно не виходить.

Порівняння рейтингу RBG з даними спільного дослідження

Навпаки, можна хіба що дивуватись тому, наскільки добре узгодженими є результати спільного дослідження GfK Ukraine, СГР, ЦР і “Соціс” із результатами RBG. Далебі, тут усі рейтинги в межах довірчого інтервалу! окрім хіба що результату по Свободі, де відхилення десь “на межі”. І це при тому, що ті дослідження виконували різні центри, отже, за різними методиками, та ще й у дещо відмінний час, та ще й вибірки більші ніж зазвичай – отже, похибка є малою, та й ще список партій відрізняється. І попри все це, узгодженість ледь не ідеальна. Бо навіть ту, найбільшу відмінність між цими рейтингами по Свободі можна пояснити присутністю двох инших партій – “Наша Україна” й Радикальна партія – в списку партій спільного дослідження. Ймовірно, це саме вони відтягують від Свободи декотру частку голосів. Так само можна припустити, що наявність Народної партії відтягує декотру частку голосів від Партії регіонів і КПУ, і тому рейтинг цих двох останніх трохи менший у спільному дослідженні порівняно із дослідженням RBG. Але всі ці міркування тільки покращують і без того добру узгодженість цих рейтингів. Тому ще раз – назвати рейтинг від RBG грубо викривленим ніяк не можна. Тим паче, що принаймні дві з установ, що брали участь у спільному дослідженні, підозрюються автором у завищенні рейтингів на користь Батьківщини. І все ж таки каменем спотикання в цьому порівнянні є саме рейтинг Батьківщини. Адже якщо застосувати подібні міркування, що й вище, до аналізу її рейтингу, то вийде, що різниця між рейтингом Батьківщини від RBG і по спільному дослідженні наближається до межі довірчого інтервалу – 1,4%. Звичайно, це дозволяє припускати, що RBG якось навмисне створив такі умови, що рейтинг Батьківщини виявився зменшеним, але не більше ніж “припускати”.

Доречні дописи:

  1. Рейтинг політичних партій, Research&Branding Group, 22 березня–1 квітня 2012
  2. Рейтинг партій, Соціологічна група “Рейтинг”, 14–27 липня 2012
  3. Результати дослідження ФДІ і Центру Разумкова, 10-15 серпня 2012 року

1 коментар до Рейтинг партій, Research&Branding Group, 3–13 серпня 2012

Відповісти

  

  

  

Можна вживати такі мітки HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Сповіщення

Сповіщення на пошту:

Надається FeedBurner

Архіви