Прогноз результатів виборів 2012

Публікую, як і було обіцяно в передньому дописі, прогноз результатів виборів до Верховної ради 2012.

Особливої точности від таких прогнозів чекати не варто; загалом можна очікувати на похибку, приблизно вдвічі більшу за похибку для пересічного соціологічного дослідження – тобто, ~4% для величин близьких до 50%.

А друге застереження, яке слід зробити ще до того, як ви побачите авторів прогноз, це те, що наводиться, властиво, не один прогноз, а цілих три:

  • результат виборів, який був би без фальсифікацій – стовпчик “Результат”
  • результат виборів за малих фальсифікацій (на рівні 3%) – стовпчик “Ф. малі”
  • результат виборів за великих фальсифікацій (на рівні 10%) – стовпчик “Ф. великі”

А якщо вас цікавлять подробиці, прошу дивитися розділ коментар. Отже, тепер сам прогноз:

Партія Результат Ф. малі Ф. великі
Партія регіонів 23,3 26,3 32,3
Батьківщина 21,8 20,8 19,1
УДАР 21,1 20,2 18,5
КПУ 12,4 12,2 12,0
Свобода 12,1 10,5 4,8
Україна-вперед 2,9 3,1 5,3
Наша Україна 1,9 1,9 2,0
Недійсні 1,5 2,0 2,5
Инші 3,0 3,0 3,5

Самому автору найбільш імовірним видається таки другий варіянт, тобто варіянт малих фальсифікацій. То ж якщо когось цікавить саме один прогноз від автора – прошу вважати за такий прогноз числа в третьому стовпчику “Ф. малі”.

Хоча, звичайно, в дійсности може реялізуватись якийсь проміжний варіянт між малими й великими фальсифікаціями: припускати, що за нинішніх обставин фальсифікацій не буде – таки складно; але з иншого боку, складно також реялізувати фальсифікації більші за 10%. Усе, що між цими двома крайніми варіянтами – можливе, а які фальсифікації відбудуться насправді залежить від того, як вирішать самі регіонали, чия влада нині майже тотальна. На жаль, якихось більш-менш надійних способів спрогнозувати самі фальсифікації автор не має.

Нижче надаються декотрі пояснення щодо способу, в який були отримані ці числа, й використаних припущень.

Коментар

У другому стовпчику таблиці вище надається прогноз справжнього результату виборів, тобто, це, як прогнозується, ті числа, що мала би оприлюднити ЦВК у разі, якби фальсифікацій не було. Припускати таке, коли при владі регіонали, більш ніж просто складно – особливо враховуючи й велику кількість порушень, і склад комісій та й саму атмосферу, в якій відбуваються ці вибори.

Фальсифікації, отже, звичайно, будуть. Але який масштаб вони матимуть – досі неясно. Доводиться гадати.

Инша річ, несфальсифіковані результати виборів. Тут, виконуючи прогноз, є на що спиратися: ми маємо численні результати опитувань громадської думки – рейтинги політичних партій. Саме ґрунтуючись на цих рейтингах, автор і розрахував свій прогноз.

При цьому слід, звичайно, розуміти, що сам рейтинг становить собою лише “сировину” для обчислення прогнозу результатів виборів. І для того, щоби на основі рейтингів отримати більш-менш правдоподібний прогноз, потрібно певним чином обробити ті дані. Автор діяв у такий спосіб:

  1. спочатку, на основі даних кількох досліджень, визначав “середній” рейтинг
  2. потім, враховуючи динаміку рейтингів, коригував цей середній рейтинг
  3. вносив декотрі корекції, припускаючи певний розподіл прихованих і фіктивних виборців
  4. і, врешті, перераховував проміжні результати, щоби отримати в підсумку 100%.

Саме результат такого розрахунку й наведений у стовпчику “Результат”. Тепер, ґрунтуючись на цих даних, можна спробувати зробити прогноз різною мірою сфальсифікованих результатів голосування.

Малі фальсифікації

У другому стовпчику – “Ф. малі” – наводиться прогноз сфальсифікованих результатів виборів за умови малих фальсифікацій. Що означає “малих”?

Це означає, що фальсифікації за своєю величиною будуть такими, що їх неможливо буде однозначно визначити на основі тих засобів контролю за виборами, що присутні наразі. Зокрема, їх не можна буде визначити на основі даних випитів (екзит-полів), які, на жаль, досі мають доволі невисоку точність (близько 2%, а враховуючи ще декотрі ускладнення, й ще більше).

У цьому прогнозі за величину малих фальсифікацій береться значіння 3%. Саме виходячи з такого припущення й розраховані числа в третьому стовпчику. Більші ж фальсифікація можна буде виявити досить чітко.

Чому автор вважає таке припущення за ймовірне? Тому що в регіоналів уже тепер наявна велетенська перевага в мажоритарній складовій виборів. На авторову думку, уже тепер ПР може дуже просто розраховувати на ~150 депутатських мандатів за мажоритаркою, а можливо, отримає й іще більше (скажімо, ~170). (І, до речі, вибори по мажоритарній системі майже не піддаються контролю через випити – їх простіше фальсифікувати!)

Тому пропорційну складову виборів Партія регіонів може залишити як позірно-демократичний фасад, задовільнившись порівняно малими фалсифікаціями, які однаково дозволять Партії регіонів мати більшість у парламенті.

Можливо, втім, що малі фальсифікації регіоналів чомусь не задовольнять. У такому разі на нас очікують

Великі фальсифікації

Прогноз для такого випадку наводиться в четвертому стовпчику – “Ф. великі”.

Властиво, для самого розрахунку прогнозу була використана величина фальсифікацій 10%. Але насправді, в такому разі фальсифікації обмежені хіба фізичними можливостями регіоналів – вони можуть бути й дещо меншими (скажімо, 7-8% як у другому турі президентських виборів 2004) й дещо більшими (наприклад, на парламентських виборах 2011 в РФ фальсифікації, на оцінку автора, складали ~15%).

У такому разі, виходячи з елементарних міркувань, регіоналам логічно діяти так: потрібно пропхати у Верховну Раду “Україна-вперед” і навпаки будь-що не допустити потрапляння туди “Свободи”, на й звичайно, наскільки можливо збільшити результат самої Партії регіонів. Тоді вони можуть якщо не здобути, то впритул наблизитись до результату в 300 мандатів, які потрібні регіоналам, щоби обирати наступного разу Януковича в парламенті.

Звичайно, такі фальсифікації не зможуть залишитися непоміченими й ті ж таки випити чітко на них вкажуть. З відповідними наслідками для України.

А який варіянт – малих чи великих фальсифікацій – буде реялізований, побачимо невдовзі.

Доречні дописи:

  1. Прогноз результатів першого туру виборів Президента України 2010
  2. Прогноз результатів другого туру виборів Президента України 2010
  3. Результати виборів Верховної ради України 2012 у порівнянні

Відповісти

  

  

  

Можна вживати такі мітки HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Сповіщення

Сповіщення на пошту:

Надається FeedBurner

Архіви