Партії на виборах 2012: втрати й здобутки

Після того, як складено детальну таблицю результатів виборів, можна, ґрунтуючись на цих даних, спробувати відповісти на кілька питань:

 • яким чином змінилась підтримка партій від минулих виборів
 • за рахунок чого відбувались ті зміни – якими були перетоки електорату між партіями
 • на які електоральні зміни слід очікувати – спробуємо скласти декотрий прогноз.

Щось подібне свого часу автор уже робив, але для президентських виборів, і, як можна побачити на прикладі того допису, особливої якости від такого роду прогнозів чекати не варто. Звичайно, це ж не прогноз результатів виборів, що робиться за кілька днів до самих виборів і має добру основу у вигляді численних рейтингів – і навіть за ти умов може бути досить неточним. Але декотрі загальні тенденції, сподіваймося, можна буде вловити.

Почнемо наш аналіз із двох партій, яких за инших обставин можна було б назвати лідерами, але зважаючи на на їхню роль в українському політичному житті, така назва видається неправильною. Це – йдеться, звісно, про Партію регіонів і Батьківщину – радше два гальма українського розвитку.

Рівень, звичайно, будучи при владі, задає Партія регіонів, і це надзвичайно низький рівень – даруйте, рівень міської каналізації. Не дуже відрізняється від тих регіонів і Батьківщина: будучи в опозиції до відверто ницого противника, вона й сама не має мотивів бути набагато кращою. Обидві ці партії відверто дегенеративні.

Звичайно, таке становище відчувається суспільством і породжує певний запит на альтернативу, й тому й Партія регіонів і Батьківщина втрачають. І хоча втрати ці зовсім не такі значні, як цього було б потрібно, щоби повернути Україну на шлях розвитку, вони все ж таки задають певні позитивні тенденції.

Зменшення підтримки Партії регіонів

Отже, скільки втратила Партія регіонів порівняно із минулими виборами? На перший погляд може видатись, що ті втрати порівняно незначні: 2007 року вона набирала 34,37%, а на минулих виборах точно 30%, отже, начебто трохи більше 4%. Насправді це хибний висновок.

Річ у тім, що використовуючи своє привладне становище, Партія регіонів вдалася до кількох крутійств, призначенням яких зокрема й було позірно зменшити різницю між своїми результатами 2007 і 2012 років. А саме:

 1. на цих виборах ЦВК змінила спосіб обчислення результатів виборів у відсотках: якщо врахувати цю обставину, порівнюваний результат Партії регіонів складатиме не 30%, а 29,41%
 2. з бюлетеню був прибраний пункт “Не підтримую жодного”. Тому щоби правильно порівняти результати за 2007 і 2012 роки, слід відкинути відсоток по цій альтернативі (2,73%), й тоді результат Партії регіонів за 2007 рік становитиме приблизно 35,3%.

Нарешті, слід врахувати й фальсифікації (детальніше про це автор планує поговорити трохи згодом), які були майже відсутні за Ющенка, а на минулих виборах становили мабуть близько 2% для Партії регіонів (Дивіться бодай тут: Карта фальсифікацій на виборах 2012. Вкидання голосів та каруселі).

Ураховуючи всі ці уточнення, нескладно побачити, що справжні втрати Партії регіонів майже вдвічі більше й становлять близько 8%.

Ще більшими будуть втрати, якщо порівнювати не з минулими парламентськими виборами, а з результатом Януковича в першому турі президентських виборів (35,32%).

Може видатись, що майже всі втрати Партії регіонів зумовлені перетоком до КПУ (яка додала на цих виборах близько 7,5%). (На жаль, якоїсь иншої альтернативи Партії регіонів на Сході немає). Ймовірно, це близько до истини, але все ж таки не зовсім так.

Справа в тому, що у виборах 2007 року брали участь іще дві партії, які не брали участи у виборах 2012 року – це Блок Литвина, який набрав близько 4%, і ПСПУ (1,32%), а СПУ набирала набагато більше за минулі вибори – 2,86%. Разом це ще близько 8%. Тому насправді перетоки електорату були дещо складнішими.

Не занурюючись у деталі, які до того ж потерпатимуть від умоглядности, можна припустити, що найбільший перетік із цих других 8% відбувався на користь УДАРу (~3%), щось відійшло до КПУ, “України-вперед” або й Радикальної партії, дехто з цих виборців просто не прийшов на вибори, а Батьківщина чи Свобода заледве могли отримати з цих відсотків більше пів відсотка.

Якими ж є електоральні перспективи Партії регіонів? На авторову думку, вони очевидно негативні. Ні в економічній, ні в політичній площині регіонали не спромоглися на жодний позитив – і отже, малоймовірно, що й взагалі зможуть зробити щось корисне для країни; втома від їхнього владарювання тільки збільшуватиметься; зовнішньополітичне становище України явно погіршилось. Усе зумовлюватиме дедалі меншу підтримку Партії регіонів.

І тут є певне, таки історичне, мабуть, розгалуження:

 • або Янукович і регіонали будуть намагатись таки втриматися при владі після 2015 року, що змушуватиме їх “загвинчувати гайки”, і, отже, зумовлюватиме розвиток подій за московським сценарієм, при тому що підтримка Януковича набагато менша ніж підтримку Путіна
 • або вони таки поступляться владою, що, безумовно, з точки зору перспектив України є набагато кращим варіянтом.

І тут багато що залежить від подій двох наступних років, і найбільше від дій опозиції – Свободи, УДАРу й не останнім чином Батьківщини, яку ми поставили в кінець цього переліку аби плавно перейти до розгляду її втрат, перетоків і перспектив.

Батьківщина: опозиція на тремких ногах

Подібно до Партії регіонів, на перший погляд втрати Батьківщини можуть видатися не таки уже й значними. Зрештою, її результат навіть можна було б вважити добрим, зважаючи на те, наскільки по-ідіотськи починала виглядати ситуація з Батьківщиною напередодні виборів, коли видавалося, що УДАР таки випередить Батьківщину. Автор писав навіть таке:

українське суспільство нарешті має зробити з того належні висновки й припинити намагатись тягти за собою той політичний труп під назвою “Батьківщина”. Це просто неживе утворення й що раніше ця дохла коняка буде усунута з дороги, то краще буде для всіх.

На жаль, того не сталося, і тому результат Батьківщини, добрий для неї самої, поганий для України.

Нехай там як, але Батьківщина на цих виборах показала доволі високий результат – 25,54% і посіла друге місце після Партії регіонів. Застосовуючи ту ж методику, що й для Партії регіонів, можна підрахувати, що втрати Батьківщини порівняно з виборами 2007 року становили лише 6,5%. (Якщо не припускати, що Батьківщина вдавалася до фальсифікацій; бо все ж таки є окремі дані, що спонукають до таких припущень.)

Утім, якщо порівнювати з результатом Тимошенко в першому турі президентських виборів 2010 року (25,05%), то ці втрати становлять лише пів відсотку, а враховуючи, що десь у близьку величину оцінювались і фальсифікації на користь Тимошенко, можна сказати, що Батьківщина просто повторила результат Тимошенко. Але це, звичайно, надто спрощене подання.

Адже 2010 року результат Яценюка становив 6,96%, тобто, можливо, що перетік електорату від Батьківщини відбувся ще тоді, між 2007 і 2010 роками, а на минулих виборах ці відсотки відійшли, на авторову думку, в приблизно рівних долях до Свободи й УДАРу. Також слід згадати й результат Гриценка – 1,20%, який також, як і результат Яценюка, втрачений для Батьківщини. Що ще раз підкреслює безглуздість того “об’єднання”.

Звичайно, такі міркування лише дуже схематичні, й насправді, перетоки електорату були набагато складнішими. Можливо, Батьківщина таки втрачала частку свого електорату на користь Свободи й УДАРу, та й тих же таки “України-вперед” і Радикальної партії, але ці перетоки компенсувались за рахунок результатів Тігіпка, Литвина, Гриценка – електорат перетікав від цих останніх політиків до перед тим згаданих партій – але перетікав він, так би мовити, “через” Батьківщину. Така схема видається автору дещо ближчою до дійсности.

З урахуванням цих уточнень, а також того очевидного факту, що нині й Яценюк і Гриценко пройшли в парламент у складі списків Батьківщини, можна сказати, що порівнювано з президентським виборами сучасна Батьківщина втратила більше 8% (точніше ~8,3%).

Тепер про перспективи… Хм, тут складніше ніж із Партією регіонів. З одного боку, Батьківщина таки, можна сказати, спромоглася зберегти свій результат 2010 (тобто, виключно тимошенківський); Батьківщина все ще має значну електоральну базу. Перебуваючи в опозиції, вона не несе прямої відповідальности за важкий стан в Україні. Має непряму підтримку (через Тимошенко) з боку Москви й західних політиків.

З иншого боку, вона має двох союзників-конкурентів, один із яких уже майже було не відправив Батьківщину у нокаут. Яценюк не спромігся стати лідером Батьківщини, позбутися злочинного тягаря у вигляді Тимошенко партії не вдалося. Перспективи розширення електоральної бази примарні, при тому що можливий розкол. Ліміт політичних помилок уже вибраний, при тому що вона знову ж таки робить чергові.

Загалом, каламутна ситуація, що вже саме по собі змушує оцінити перспективи як негативні. Але це дуже обтічно, чи не так? Тому автор спробує дещо конкретизувати.

Подібно до Партії регіонів, перед Батьківщиною є певне розгалуження, причому компліментарне до розгалуження, про яке автор згадував, коли мова йшла за Партію регіонів. А саме:

 • або Яценюк отримує беззаперечне лідерство в Батьківщині, й тоді ця партія має перспективу принаймні збереження свого електорату й шанси на виграш президентських виборів (цей варіянт компліментарний до відходу Партії регіоні від влади)
 • або Яценюк перетворюється на нікчемну ляльку (або просто виходить із Батьківщини), а Батьківщина продовжує тягти за собою труп Тимошенко на догоду Путіну і, звичайно, регіоналам, бо цей варіянт доповнює варіянт збереження влади Партією регіонів.

А швидше за все точитиметься боротьба між цими двома варіянтами, що послаблюватиме цю партію. Отже, каламуть. Прогноз негативний, як кажуть рейтингові агенції.

***

От і достатньо для першої частини, чи не так? А в другій ми подібним чином спробуємо розглянути альтернативи до Партії регіонів і Батьківщини – КПУ, Свободу й УДАР.

Доречні дописи:

 1. Результати виборів Верховної ради України 2012 у порівнянні
 2. Рейтинги партій за серпень-вересень-жовтень 2012
 3. Рейтинг політичних партій, Соціологічна група “Рейтинг”, 15–26 березня 2012

2 коментарів до Партії на виборах 2012: втрати й здобутки

Відповісти

  

  

  

Можна вживати такі мітки HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Сповіщення

Сповіщення на пошту:

Надається FeedBurner

Архіви